Przejdź do głównej zawartości

Rebecca Lee Crumpler (1831 - 1895 z d. Davis)

Pierwsza ciemnoskóra kobieta, która została lekarką medycyny w USA oraz jako jedyna kobieta o wykształceniu lekarskim opublikowała dyskurs medyczny w XIX wieku

Szpital polowy, 1898, źródło: https://www.thevintagenews.com/

Rebeccę wychowywała ciocia pielęgniarka, która opiekowała się sąsiadami w potrzebie. Jej siostrzenica także zaczęła swoją karierę w branży medycznej jako pielęgniarka, jednak po kilku latachdostała się do New England Female Medical College w Bostonie - szkoły medycznej dla kobiet założonej przez Samuela Gregory'ego. Kiedy rozpoczynała w USA było ponad 54tys. lekarzy z czego 300 kobiet (~5) i żadna nie była ciemnoskóra. W 1864 roku Rebecca Lee Crumpler uzyskała tytuł doktora medycyny.
Korytarz szpitalny, 1890-1910, źródło: https://www.thevintagenews.com/

Przez lub dzięki wojnie secesyjnej i w efekcie ogromnemu zapotrzebowaniu na lekarzy, kobietom łatwiej było otrzymać praktykę.  Zaczynała od pracy z biednymi główne ciemnoskórymi kobietami i dziećmi. Następnie pracowała w Freedmen's Bureau, organizacji pomagającym ofiarom wojny. Leczyła tam niewolników, którym biali lekarze odmówili pomocy. Ze względu na rasistowskie środowisko medyczne miała trudności z realizacją recept, była ignorowana przez lekarzy - jej tytuł "MD" (ang. Doctor of Medicine, lekarka / lekarz) rozwijano jako "Mule Driver"(poganiacz mułów).
Pokazowa operacja wykonywana przez doktora Cheevera, 1880-1900, źródło: https://www.thevintagenews.com/

W 1883 roku dr Crumpler wydała pozycję "A Book of Medical Discourses in Two Parts" (Dyskursy medyczne w dwóch częściach) na podstawie zebranych notatek. Była to pozycja skierowana do pielęgniarek i matek o leczeniu kobiet i dzieci. W pierwszej cześci radziła jak się zajmować dzieckiem do 6 lat, w drugiej jak rozwija się człowiek i jak można zabiegać dolegliwościom obu płci. Znalazły się też rady jak zapewnić sobie szczęśliwe małżeństwo (była zamężna 2 razy, jej pierwszy mąż zmarł). Jej książka miała wstęp pisany jej kobiecą ręką, co było nowatorskie w tamtych czasach.
Okładka "Dyskursy medyczne w dwóch częściach", źródło: https://en.wikipedia.org/

Na jej cześć nazwano Rebecca Lee Society, jedno z pierwszych towarzystw medycznych dla afroamerykańskich kobiet. Jej dom na Joy Street w Bostonie jest przystankiem w Boston Women's Heritage Trail, ścieżce sławnych kobiet z Bostonu.

W USA obecnie 35% praktykujących to lekarki, a 2% z nich to osoby ciemnoskóre.

Źródła: feminem.org, thevintagenews.com, wikipedia.org, wikiwand.com