Pierwsza fotografka w Niemczech
Bertha Wehnert-Beckmann, 1850 rok, źródło: Wikipedia
DAGEROTYPIA
Urodziła się w Chociebużu (niem. Cottbus) w Niemczech. Zaczęła pracować w Dreźnie jako fryzjerka, gdzie poznała swojego męża, fotografa Eduarda Wehnerta. Razem z nim odkrywała świat fotografii.
Bertha Wehnert-Beckmann z mężem, źródło: costumecocktail.com
Wtedy wykorzystywano proces dagerotypii, czyli otrzymywanie obrazu (tzw. dagerotyp) wywoływanego po naświetleniu w oparach rtęci na metalowej płytce pokrytej materiałem światłoczułym (warstwa jodku srebra). Taka klisza była bardzo czuła na dotyk, dlatego fotografie musiały być w szklanych etui.
Obraz na dagerotypie widziany jako negatyw, źródło: Wikipedia
PODBÓJ AMERYKI!
W 1843 roku razem z mężem otworzyło studio fotograficzne w Lipsku (niem. Leipzig), tym samym zostając pierwszą kobietą zawodową fotografką w Niemczech, prawdopodobnie też na świecie. Po śmierci męża w 1847 roku prowadziła studio sama, otwierając kolejne w Stanach Zjednoczonych.
Tam też otrzymała dyplom za zasługi w fotografii portretowej. Prace wystawiła w 1854 roku na pierwszych targach przemysłowych (niem. Erste Allgemeine Deutsche Industrieausstellung), gdzie oprócz dagerotypów prezentowała odbitki papierowe. Jej prace są obecnie w Stadtgeschichtliches Museum w Lipsku.
Kobieta w lustrze, około 1860, autor: Bertha Wehnert-Beckmann, źródło: costumecocktail.com
POTRETY SŁAWNYCH
Jej specjalnością były portrety i uwielbiała nowinki techniczne. Miała też okazję fotografować znane osoby takie jak prezydent Millard Fillmore, Clara Schumann (pianistka), Johannes Brahms (kompozytor), Franz Dominic Grassi (kupiec), Karl Heine (prawnik i pionier przemysłu). Interesowała się też aktami oraz architekturą fotografując Lipsk.
Clara Schumann, 1865, autor: Bertha Wehnert-Beckmann, źródło: costumecocktail.com
Źródła: pl.wikipedia.org, costumecocktail.com