Badaczka i psycholożka Janet Hyde popełniła swego czasu (2005) badania i artykuł “The Gender Similarities Hypothesis” (tłum. Hipoteza na temat podobieństw płci). W badaniach sprawdzono metaanalizy poświęcone ilościowym pomiarom między płciami - od zdolności matematycznych, rozmowności, poczucia własnej wartości, argumentów moralnych, agresję, popęd płciowy, pomocność, skłoność do stresu aż po sprawności motoryczne. Na 124 badania aż 96 wykazało niewielką różnicę między płciami (d < 0.35), co poparło tezę, że obie płcie są do siebie bardzo podobne.
By wyliczyć istotność różnicy oparto się na wskaźniku d-Cohena. Generalnie oblicza się go odejmując średni wynik u kobiet w danym badaniu od średniego wyniku mężczyzn, a następnie dzielimy otrzymany wynik przez odchylenie standardowe u obu grup. Wskaźnik może przyjmować wartości dodatnie i ujemne. Różnice uznaje się za niewielkie jeśli d przyjmuje około 0.2, średnie jak około 0.5 i wielkie > 0.8.
Badaczka podsumowała swój artykuł słowami “Nadszedł czas, by zastanowić się nad kosztami twierdzeń o różnicach między płciami. Prawdopodobnie powodują one szkody w wielu dziedzinach, w tym w zakresie możliwości kobiet w miejscu pracy, konfliktów i komunikacji w parach oraz analiz problemów z samooceną wśród nastolatków. Co najważniejsze, te twierdzenia nie są oparte o dane naukowe.”
Źródła:
- https://www.apa.org/pubs/journals/releases/amp-606581.pdf
- Lise Elliot “Różowy mózg, niebieski mózg”
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielkość_efektu#:~:text=d Cohena,-d Cohena jest&text=d Cohena jest często używany,liczności próby%2C i na odwrót.&text=Ta definicja d Cohena jest,wiarygodności przez Hedgesa i Olkina.
- https://gws.wisc.edu/staff/hyde-janet-shibley/